Kontakt:

Anketa:

Napíšte nám:

Aktuality

Február 2018

Jarné prázdniny od 26.2.2018 do 2.3.2018

 

     Žiakom Základnej školy s materskou školou Tuhrina prajeme veselé prežitie jarných prázdnin. Vyučovací proces začne opäť 5.3.2018.


 

 

Karneval so sladkým prekvapením

 

     Hoci Fašiangy sú už za nami, karnevalové súťaženie so sladkým prekvapením  nás ešte len čakalo. Žiaci sa na tento deň pripravovali a pracovali ako včielky. Niektorí žiaci pripravovali výzdobu tried, iní pripravovali rekvizity a priestor na karneval a súťaženie a dievčatá zo štvrtého ročníka pracovali na sladkom prekvapení. Kým dievčatá piekli sladké šišky, ostatní žiaci mali možnosť vyšantiť sa pri hudbe a speve a hlavne zasúťažiť si a získať sladkosti a malé vecné ceny. Žiaci mali pripravené rôzne aktivity a súťaže, do ktorých sa zapájali s veľkou chuťou a elánom. Súťaže (lentilky, zápalkové preteky, formula, balónový tanec, rýchle chrumky) boli zamerané na rýchlosť, presnosť, koordináciu.  

     Deň pred tým sme si nakúpili potrebné suroviny a na ďalší deň sme začali s prácou. Príprava kvásku, kysnutie či vaľkanie každého lákala. No a nakoniec samotné vyprážanie šišiek prilákalo zvedavcov. Vôňa sladučkých dobrôt rozvoniavala na celú školu a každý kto k nám zavítal, dostal sladkú dobrotu. Každý jedol šišky, veselo popíjal čajík, spieval a tancoval pri hudbe.

     Úspešnosť celej akcie potvrdilo aj to, že aj keď  sa dobroty minuli,  žiakom  nechcelo končiť, no všetko raz končí....

 

 

Viac foto TU. 

Zimné hry a zimné športy

 

     Táto akcia bola naplánovaná pôvodne na január, ale počasie nám neprialo, tak sme ju presunuli na nasledujúci mesiac. Pozitívny vzťah k športu a radosť z hry sme mohli stretnúť na školskej akcii s názvom „Zimné hry a zimné športy“ aj napriek veľmi chladnému a mrazivému počasiu, ktoré žiakom vôbec nevadilo.

     Žiaci prvého stupňa súťažili v dvojčlenných skupinách, kde si zmerali sily vo vytváraní snežných anjelov. Jeden žiak zo skupiny otlačil svoju postavu v snehu. Takto otlačených anjelov obaja zo skupiny dotvorili výtvarne tak, že pomocou vodových farieb ich vymaľovali. Fantázia a tvorivosť nechýbala ani jednej dvojici a poniektorí, ktorí boli šikovnejší, si vyskúšali vyfarbiť ešte jedného anjela. Radosť a chuť súťažiť bola taká silná, že záver tejto akcie by bola skoro nesplniteľná, ale silný mraz donútil mladších žiakov ukončiť ju a vyhlásiť víťazov. Skutočne porota mala veľký problém ohodnotiť najkrajších anjelov, a tak sa rozhodla, že odmení viaceré skupiny. Potom sa mladší žiaci premiestnili do tried a štvrtáci, aby sa troška zohriali pohybom, hádzali loptou na cieľ. Skupina, ktorá mala najviac bodov, zvíťazila v súťaži. Pri tejto akcii nešlo ani tak o víťazov, ale hlavne získať radosť z pohybu v zimných mesiacoch v prírode, pretože otužovanie, pohyb a radosť z hry nám prispieva k prevencii proti rôznym chorobám. Takže sme sa všetci zhodli v tom, že vyhrávajú všetci žiaci, ktorí sa zapojili do zimných hier. 

     Úspešnosť celej akcie potvrdilo aj to, že žiakom sa nechcelo končiť a chceli pokračovať, čo sme potvrdili prísľubom, že ak nám počasie dovolí, akciu si zopakujeme.

 

 

Viac foto TU.


 

 

Predstavím Ti moju obľúbenú knihu a prečítam Ti z nej

 

     Vybrať iba jednu knihu, práve tú najobľúbenejšiu? Ťažká úloha.  Každá kniha má svoje čaro, svoj dej, ktorým dokáže upútať. Knihy nám dokážu odpovedať na otázky, usmerniť , pomôcť či len tak potešiť. Pomáhajú nám rozvíjať fantáziu a zvyšujú naše vedomosti. Správny čitateľ nepohrdne žiadnou knihou, ktorá má zaujímavý, vtipný a napínavý dej. Budova  ŠT sa niesla  v znamení čítania práve takýchto kníh, tých naj.

V triedach sa čítali knihy:

V.B – p. uč. Sabolová – Z rozprávky do rozprávky – Najlepší priateľ

VI.B – p. uč. Mihoková – A.S.Puškin: Rozprávky

VII./IX.B – p. uč. Marušová –  Gay Rachet: CHEOPS a jeho kamenný sen, Nefertiti

V.C/VIII.B – p. uč. P. uč. Glankovičová – M. R. Martáková: Zatúlané húsa

 

A čo dodať na záver? Vybrali sme pre Vás žiaci knihy, ktoré v nás, učiteľkách  zanechali stopu z detstva, zaujali históriou  či len tak z nostalgie sme si zaspomínali na obľúbenú knihu z minulosti.

Ešte je  veľa kníh, ktoré som neprečítali, ktoré nás zaujmú a obohatia. A keď už takú nenájdeme tak  možno zoberiem pero do ruky a napíšeme si ju. Alebo viete čo? Možno ju napíše jeden z Vás.

 


 

 

Krmidlá pre vtáčiky


     Konečne napadlo trochu snehu, čo potešilo hlavne žiakov, ale nie zvieratká, ktoré si nevedia pod snehovou perinou nájsť potravu. V rámci environmentálnej výchovy žiaci VIII.A triedy sa rozhodli, že im pripravia vtáčie kŕmidlá z plastovej fľaše a povešajú ich v areáli školy. Zakúpili sme rôzne semienka, ktoré žiaci nasýpali do fliaš a pomocou špagátika ich pripevnili na stromy. Vtáčiky sa potešia a určite sa nám v lete odvďačia pekným spevom.,

 

 

Viac foto TU.


 

 

Hádaj kto som

 

     Žiaci VII.A, VIII.A, IX.A sa zúčastnili súťaže ,,Hádaj kto som“. Úlohou žiakov bolo hádať názvy živočíchov a rastlín. Žiaci si medzi sebou vybrali vedúceho skupiny, ktorý riadil celú skupinu. Súťaž bola rozdelená do 4 kôl. V prvom kole mali žiaci za úlohu svojej skupine opísať, ukázať a nakresliť živočícha. Druhé kolo bolo zamerané na priradenie názvu zvierat a rastlín k obrázku. V treťom kole žiaci počúvali zvuky zvierat. Posledné kolo bolo zamerané na hádanky zvierat. Žiaci si súťažou ,,Hádaj kto som“ overili poznatky o zvieratách a rastlinách . Súťaž sa im veľmi páčila.

 


 

 

Osýpky - prevencia     

 

     V týchto dňoch Slovenskom opäť rezonuje donedávna už skôr zabudnuté ochorenie zvané osýpky. Nanešťastie táto téma rezonuje aj v našom okolí. Máme podozrenie, že jeden žiak našej školy má toto závažné infekčné ochorenie. Rozhodli sme sa pred prázdninami žiakov informovať o možnostiach nákazy a účinnej ochrane.  

     Najdôležitejšie  je prerušiť kontakt z nakazeným. Osýpky sa šíria sa vzduchom, ktorý je kontaminovaný výlučkami horných dýchacích ciest chorého. Inkubačný čas je 8 – 12 dní, priemerne 10 dní.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY OSÝPOK?

  • prvé 3 dni sa osýpky prejavujú katarálnym štádiom - tj. ochorenie vyzerá ako akútny zápal horných dýchacích ciest - nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšenie teploty, zápal spojoviek)
  • dieťa má ,,uplakaný“ výraz tváre
  • na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenanýmokolím tzv. Koplikove škvrny
  • osýpkové vyrážky sa začínajú objavovať až na 4. až 5. deň ochorenia a sú červené, splývavé, šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi 4 - 7 dní. Niekedy majú osýpky miernejší priebeh, inokedy zasa ťažší
  • chorý je nákazlivý od začiatku ochorenia až do vymiznutia výsypu

(Mgr. RNDr. MUDr. Jánovi Mikasovi PhD.)


     Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá 10 – 14 dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy. Liečba je preto len podporná, organizmus sa s infekciou musí vysporiadať sám.

Žiaci boli poučení o závažnosti tohto ochorenia, možnostiach ochrany a nutnosti zvýšenej hygieny.

 


 

 

Fašiangový bál

 

FAŠIANGY- symbol veselosti, zábavy a hodovania. Tak to bolo aj v našej škole.

Celá škola sa niesla v znamení hudby, tanca a dobrej zábavy. Žiaci si zasúťažili v balónovom tanci, mali možnosť (výnimočne) zahrať si balónový futbal či si len tak zatancovať. 

 


 

 

Valentínska tvorivá dielňa

 

     Žiakov čakalo 23.2.2018 v škole malé prekvapenie. Vyučovanie sa zmenilo na tvorenie. Perá sa vymenili za nožnice, zošity za farebné výkresy a gumy za lepidlá a mašličky. Výsledkom boli krásne srdiečka pre našich milovaných.  Srdiečka boli prepletané, lepené aj skladané. Popri tvorbe sme si čas spríjemnili aj maľovaním. Tentoraz sme ale farby nanášali na tváre žiakov. To bolo radosti. V škole sme tak mali piráta, psa no aj krásneho motýľa.

 


 

 

Valentínske pohľadnice

 

     Ak sa povie sviatok sv. Valentín, každému z nás hneď napadne slovo láska. V tento deň si vyznávame lásku častejšie a intenzívnejšie ako inokedy. Hovorí sa, že srdce je sídlom lásky. Našli sme ju tam? Ak áno, prejavme svoju náklonnosť ľuďom, ku ktorým ju cítime. Naše „mám ťa rád“ si zaslúžia naši rodičia, priatelia a všetci naši milovaní. 

     Žiaci 5. – 9. ročníka našej školy sa zmocnili neľahkej, no príjemnej úlohy vytvoriť Valentínske pohľadnice na hodinách Informatiky a výtvarnej výchovy. Ich tvorivosť nemala hraníc a výsledok stál za to. Naša škola tak dýchala Valentínskou atmosférou aspoň na pár dní.

 

Viac foto TU.


 

 

Upečme si srdiečko

 

Valentín je lásky čas, poteší vždy všetkých nás.
Dávame si pusinky, koláče aj mafinky.


     Cukrovinky z lineckého cesta patria k tým najobľúbenejším. Dôležité je, aby všetky používané suroviny na cesto mali teplotu pod 20 ° C. Na rozdiel od väčšiny iných ciest by maslo alebo tuk mali byť čo najchladnejšie.Pozor! Nesmiete ho prepracovávať príliš dlho, tuk by sa totiž zohrial a nasiakol by do múky. Cesto by sa tak sparilo, zle by sa tvarovalo a po upečení by bolo tvrdé a drobivé. Ak sa cesto zahreje a sparí, potom praská, lepí sa na dosku a drobí. Preto sme túto činnosť nechali na chlapcov. Dievčatá, hlavne žiačka Dagmara Mačová sa potom pustila do vykrajovania srdiečok. Po upečení ich zlepovala jahodovým džemom. Presvedčili sme sa, že výber budúceho štúdia a snáď aj povolania – cukrárka si vybrala dobre. Po upečení sme zopár samozrejme ochutnali a ostatné sme podarovali spolužiakom.  

 


 

 

Polročné prázdniny - 2.2.2018


Zoznam aktualít

December 2018
November 2018
Október 2018
September 2018
Máj 2018
Apríl 2018
Marec 2018
Chrípkové prázdniny
Február 2018
Január 2018
1 2 3 4 5 6 [>]

Február 2018

Jarné prázdniny od 26.2.2018 do 2.3.2018

 

     Žiakom Základnej školy s materskou školou Tuhrina prajeme veselé prežitie jarných prázdnin. Vyučovací proces začne opäť 5.3.2018.


 

 

Karneval so sladkým prekvapením

 

     Hoci Fašiangy sú už za nami, karnevalové súťaženie so sladkým prekvapením  nás ešte len čakalo. Žiaci sa na tento deň pripravovali a pracovali ako včielky. Niektorí žiaci pripravovali výzdobu tried, iní pripravovali rekvizity a priestor na karneval a súťaženie a dievčatá zo štvrtého ročníka pracovali na sladkom prekvapení. Kým dievčatá piekli sladké šišky, ostatní žiaci mali možnosť vyšantiť sa pri hudbe a speve a hlavne zasúťažiť si a získať sladkosti a malé vecné ceny. Žiaci mali pripravené rôzne aktivity a súťaže, do ktorých sa zapájali s veľkou chuťou a elánom. Súťaže (lentilky, zápalkové preteky, formula, balónový tanec, rýchle chrumky) boli zamerané na rýchlosť, presnosť, koordináciu.  

     Deň pred tým sme si nakúpili potrebné suroviny a na ďalší deň sme začali s prácou. Príprava kvásku, kysnutie či vaľkanie každého lákala. No a nakoniec samotné vyprážanie šišiek prilákalo zvedavcov. Vôňa sladučkých dobrôt rozvoniavala na celú školu a každý kto k nám zavítal, dostal sladkú dobrotu. Každý jedol šišky, veselo popíjal čajík, spieval a tancoval pri hudbe.

     Úspešnosť celej akcie potvrdilo aj to, že aj keď  sa dobroty minuli,  žiakom  nechcelo končiť, no všetko raz končí....

 

 

Viac foto TU. 

Zimné hry a zimné športy

 

     Táto akcia bola naplánovaná pôvodne na január, ale počasie nám neprialo, tak sme ju presunuli na nasledujúci mesiac. Pozitívny vzťah k športu a radosť z hry sme mohli stretnúť na školskej akcii s názvom „Zimné hry a zimné športy“ aj napriek veľmi chladnému a mrazivému počasiu, ktoré žiakom vôbec nevadilo.

     Žiaci prvého stupňa súťažili v dvojčlenných skupinách, kde si zmerali sily vo vytváraní snežných anjelov. Jeden žiak zo skupiny otlačil svoju postavu v snehu. Takto otlačených anjelov obaja zo skupiny dotvorili výtvarne tak, že pomocou vodových farieb ich vymaľovali. Fantázia a tvorivosť nechýbala ani jednej dvojici a poniektorí, ktorí boli šikovnejší, si vyskúšali vyfarbiť ešte jedného anjela. Radosť a chuť súťažiť bola taká silná, že záver tejto akcie by bola skoro nesplniteľná, ale silný mraz donútil mladších žiakov ukončiť ju a vyhlásiť víťazov. Skutočne porota mala veľký problém ohodnotiť najkrajších anjelov, a tak sa rozhodla, že odmení viaceré skupiny. Potom sa mladší žiaci premiestnili do tried a štvrtáci, aby sa troška zohriali pohybom, hádzali loptou na cieľ. Skupina, ktorá mala najviac bodov, zvíťazila v súťaži. Pri tejto akcii nešlo ani tak o víťazov, ale hlavne získať radosť z pohybu v zimných mesiacoch v prírode, pretože otužovanie, pohyb a radosť z hry nám prispieva k prevencii proti rôznym chorobám. Takže sme sa všetci zhodli v tom, že vyhrávajú všetci žiaci, ktorí sa zapojili do zimných hier. 

     Úspešnosť celej akcie potvrdilo aj to, že žiakom sa nechcelo končiť a chceli pokračovať, čo sme potvrdili prísľubom, že ak nám počasie dovolí, akciu si zopakujeme.

 

 

Viac foto TU.


 

 

Predstavím Ti moju obľúbenú knihu a prečítam Ti z nej

 

     Vybrať iba jednu knihu, práve tú najobľúbenejšiu? Ťažká úloha.  Každá kniha má svoje čaro, svoj dej, ktorým dokáže upútať. Knihy nám dokážu odpovedať na otázky, usmerniť , pomôcť či len tak potešiť. Pomáhajú nám rozvíjať fantáziu a zvyšujú naše vedomosti. Správny čitateľ nepohrdne žiadnou knihou, ktorá má zaujímavý, vtipný a napínavý dej. Budova  ŠT sa niesla  v znamení čítania práve takýchto kníh, tých naj.

V triedach sa čítali knihy:

V.B – p. uč. Sabolová – Z rozprávky do rozprávky – Najlepší priateľ

VI.B – p. uč. Mihoková – A.S.Puškin: Rozprávky

VII./IX.B – p. uč. Marušová –  Gay Rachet: CHEOPS a jeho kamenný sen, Nefertiti

V.C/VIII.B – p. uč. P. uč. Glankovičová – M. R. Martáková: Zatúlané húsa

 

A čo dodať na záver? Vybrali sme pre Vás žiaci knihy, ktoré v nás, učiteľkách  zanechali stopu z detstva, zaujali históriou  či len tak z nostalgie sme si zaspomínali na obľúbenú knihu z minulosti.

Ešte je  veľa kníh, ktoré som neprečítali, ktoré nás zaujmú a obohatia. A keď už takú nenájdeme tak  možno zoberiem pero do ruky a napíšeme si ju. Alebo viete čo? Možno ju napíše jeden z Vás.

 


 

 

Krmidlá pre vtáčiky


     Konečne napadlo trochu snehu, čo potešilo hlavne žiakov, ale nie zvieratká, ktoré si nevedia pod snehovou perinou nájsť potravu. V rámci environmentálnej výchovy žiaci VIII.A triedy sa rozhodli, že im pripravia vtáčie kŕmidlá z plastovej fľaše a povešajú ich v areáli školy. Zakúpili sme rôzne semienka, ktoré žiaci nasýpali do fliaš a pomocou špagátika ich pripevnili na stromy. Vtáčiky sa potešia a určite sa nám v lete odvďačia pekným spevom.,

 

 

Viac foto TU.


 

 

Hádaj kto som

 

     Žiaci VII.A, VIII.A, IX.A sa zúčastnili súťaže ,,Hádaj kto som“. Úlohou žiakov bolo hádať názvy živočíchov a rastlín. Žiaci si medzi sebou vybrali vedúceho skupiny, ktorý riadil celú skupinu. Súťaž bola rozdelená do 4 kôl. V prvom kole mali žiaci za úlohu svojej skupine opísať, ukázať a nakresliť živočícha. Druhé kolo bolo zamerané na priradenie názvu zvierat a rastlín k obrázku. V treťom kole žiaci počúvali zvuky zvierat. Posledné kolo bolo zamerané na hádanky zvierat. Žiaci si súťažou ,,Hádaj kto som“ overili poznatky o zvieratách a rastlinách . Súťaž sa im veľmi páčila.

 


 

 

Osýpky - prevencia     

 

     V týchto dňoch Slovenskom opäť rezonuje donedávna už skôr zabudnuté ochorenie zvané osýpky. Nanešťastie táto téma rezonuje aj v našom okolí. Máme podozrenie, že jeden žiak našej školy má toto závažné infekčné ochorenie. Rozhodli sme sa pred prázdninami žiakov informovať o možnostiach nákazy a účinnej ochrane.  

     Najdôležitejšie  je prerušiť kontakt z nakazeným. Osýpky sa šíria sa vzduchom, ktorý je kontaminovaný výlučkami horných dýchacích ciest chorého. Inkubačný čas je 8 – 12 dní, priemerne 10 dní.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY OSÝPOK?

  • prvé 3 dni sa osýpky prejavujú katarálnym štádiom - tj. ochorenie vyzerá ako akútny zápal horných dýchacích ciest - nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšenie teploty, zápal spojoviek)
  • dieťa má ,,uplakaný“ výraz tváre
  • na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenanýmokolím tzv. Koplikove škvrny
  • osýpkové vyrážky sa začínajú objavovať až na 4. až 5. deň ochorenia a sú červené, splývavé, šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi 4 - 7 dní. Niekedy majú osýpky miernejší priebeh, inokedy zasa ťažší
  • chorý je nákazlivý od začiatku ochorenia až do vymiznutia výsypu

(Mgr. RNDr. MUDr. Jánovi Mikasovi PhD.)


     Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá 10 – 14 dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy. Liečba je preto len podporná, organizmus sa s infekciou musí vysporiadať sám.

Žiaci boli poučení o závažnosti tohto ochorenia, možnostiach ochrany a nutnosti zvýšenej hygieny.

 


 

 

Fašiangový bál

 

FAŠIANGY- symbol veselosti, zábavy a hodovania. Tak to bolo aj v našej škole.

Celá škola sa niesla v znamení hudby, tanca a dobrej zábavy. Žiaci si zasúťažili v balónovom tanci, mali možnosť (výnimočne) zahrať si balónový futbal či si len tak zatancovať. 

 


 

 

Valentínska tvorivá dielňa

 

     Žiakov čakalo 23.2.2018 v škole malé prekvapenie. Vyučovanie sa zmenilo na tvorenie. Perá sa vymenili za nožnice, zošity za farebné výkresy a gumy za lepidlá a mašličky. Výsledkom boli krásne srdiečka pre našich milovaných.  Srdiečka boli prepletané, lepené aj skladané. Popri tvorbe sme si čas spríjemnili aj maľovaním. Tentoraz sme ale farby nanášali na tváre žiakov. To bolo radosti. V škole sme tak mali piráta, psa no aj krásneho motýľa.

 


 

 

Valentínske pohľadnice

 

     Ak sa povie sviatok sv. Valentín, každému z nás hneď napadne slovo láska. V tento deň si vyznávame lásku častejšie a intenzívnejšie ako inokedy. Hovorí sa, že srdce je sídlom lásky. Našli sme ju tam? Ak áno, prejavme svoju náklonnosť ľuďom, ku ktorým ju cítime. Naše „mám ťa rád“ si zaslúžia naši rodičia, priatelia a všetci naši milovaní. 

     Žiaci 5. – 9. ročníka našej školy sa zmocnili neľahkej, no príjemnej úlohy vytvoriť Valentínske pohľadnice na hodinách Informatiky a výtvarnej výchovy. Ich tvorivosť nemala hraníc a výsledok stál za to. Naša škola tak dýchala Valentínskou atmosférou aspoň na pár dní.

 

Viac foto TU.


 

 

Upečme si srdiečko

 

Valentín je lásky čas, poteší vždy všetkých nás.
Dávame si pusinky, koláče aj mafinky.


     Cukrovinky z lineckého cesta patria k tým najobľúbenejším. Dôležité je, aby všetky používané suroviny na cesto mali teplotu pod 20 ° C. Na rozdiel od väčšiny iných ciest by maslo alebo tuk mali byť čo najchladnejšie.Pozor! Nesmiete ho prepracovávať príliš dlho, tuk by sa totiž zohrial a nasiakol by do múky. Cesto by sa tak sparilo, zle by sa tvarovalo a po upečení by bolo tvrdé a drobivé. Ak sa cesto zahreje a sparí, potom praská, lepí sa na dosku a drobí. Preto sme túto činnosť nechali na chlapcov. Dievčatá, hlavne žiačka Dagmara Mačová sa potom pustila do vykrajovania srdiečok. Po upečení ich zlepovala jahodovým džemom. Presvedčili sme sa, že výber budúceho štúdia a snáď aj povolania – cukrárka si vybrala dobre. Po upečení sme zopár samozrejme ochutnali a ostatné sme podarovali spolužiakom.  

 


 

 

Polročné prázdniny - 2.2.2018